A felső árkategória kulcsszavai

Ha az ár nem számít, beruházhatunk egy igazán modern darabra is. Szinte nincs olyan eleme a mosási programnak, amit a piacvezető gyártók ne tudnának optimalizálni a legújabb mosógépekbe


Nem csak design, nagyobb tudás is van a magas ár mögött
Ám nem árt tudnunk, hogy ezek az extrák sokszor átfutó divatőrületnek bizonyulnak, illetve a hazai körülmények közt használhatatlanok.

Magas áruk ellenére is érdemes megismerkednünk ezekkel a fortélyos dolgokkal, mert lehet, hogy hamarosan az olcsóbb készülékekben is felbukkanhatnak.

Programmegszakítás és folytatás

Mindenki ismeri a bosszantó érzést, amikor a mosás elindítása után pár perccel bukkan fel valami elfelejtett, de annál sürgősebb mosnivalóra: ez a modern gépek néhányánál nem probléma, külön program segít mosás közben is betenni a ruhát a gépbe.

Súlyautomatika

A mosógép képes megmérni a berakott ruha mennyiségét, és ez alapján  szabályozza a mosószer- és vízfelhasználást, a hőmérsékletet és a centrifugát mosás közben. Alapvetően ez egy extra takarékossági funkció, ráadásul csendesebben is működik a gép az ideális beállítások miatt.

Vasaláskönnyítő program

Ez a centrifugálás végső szakaszánál alakítja úgy a folyamatokat, hogy a ruhák kevésbé legyenek gyűröttek.

6. érzék

A hatodik érzékes mosógépek mosási programjának kiválasztásakor csak a mosandó ruha fajtáját kell megadnunk. Ennek tudatában és a ruha szennyezettségének és tömegének automatikus megállapítása után a gép már maga állít be minden mást. Ez energia-, víz- és mosószer takarékos megoldás, ráadásul a ruha is tisztább lesz, mintha magunk adnánk meg a mosási paramétereket.

Fuzzy-technológiás mosás

A mosógép a ruhákon lévő chipekben tárolt mosási utasítások segítségével az egész mosási folyamatot optimalizálja, és a túl sok rezgést és rázkódást is csillapítja. Mivel itthon még nem árulnak chipes mosási azonosítókkal ellátott ruhaneműt, nem érdemes plusz pénzt költenünk rá. Japánban viszont jól jöhet.

Direct Drive meghajtás

A mosógépek forgódobját többnyire egy szíjáttételen keresztül hajtja meg a forgató motor. Ez az áttétel önmagában is sok rázkódást és zajt kelt és elég rosszul tűri az irányváltási és fékezési műveleteket. A direct drive megoldásnál a motor a dobra van szerelve, közvetlenül hajtja meg azt. Csendesebb, gyorsabb irányváltást és fékezést tesz lehetővé. A dolog hátulütője sajnos az, hogy ezek az áttételt nem igénylő, lassú fordulaton is nagy nyomatékú motorok igen sokba kerülnek, alaposan megemelve a mosógép árát.

Levegő befúvás

Rendszeresen felbukkannak a boltokban és a televíziós termékkínáló műsorokban mindenféle mosást segítő „csodagömbök”. Csoda persze nincs, e tüskés-lyukas gömbök mindössze annyit tesznek, hogy levegőt juttatnak be a ruhák közé, majd a keletkező légbuborékok mechanikus energiája teszi hatékonyabbá a mosást. Több gyártó maga is kihasználja ezt a hatást; gömbök helyett inkább légbefúvással segítik az apró légbuborékok kialakulását. Hasznos dolog lehet, de a tévés agymosásnak ne higgyünk; önmagukban sem a mosóport, sem a meleg vizet nem pótolják a légbuborékok.

Antibakteriális bevonat

Ez a higiéniára törekvő felhasználóknak ideális, vagy a kisgyermekes családoknak. Segít abban is, hogy a tartósan üzemen kívül helyezett mosógépben ne keletkezzen penész. Az ezüst bevonatú mosódobot, illetve a külön beépített ezüstlemezeket átlagos használat mellett 10 évente cserélni kell, de a legfőbb gond az ilyen készülékekkel mégis az, hogy környezetkárosító hatásúak, így kezdik őket kivonni a forgalomból.

Kondenzációs szárító

A szárítógépek és a mosógépekbe épített szárítók meleg levegő befúvásával szárítanak. A gépből távozó, magas páratartalmú levegőt persze érdemes kivezetnünk a szabadba, ha nem akarunk gőzfürdőt nyitni a mosó/szárítógép mellett. A kondenzációs szárítók nem igénylik ezt; a magas páratartalmú levegőből hűtéssel kicsapatják a vízpárát, mielőtt az a környezetbe távozna. A párakondenzátort vagy hideg vízzel, vagy a külső, hűvös levegőt befúvó ventilátorral hűtik le. Hasznos, ám víz- vagy energiaigényes megoldás ez, hiszen a szárításra használt energiát kétszer is elhasználjuk. Először a szárító levegő felfűtésére, majd lehűtésére is.

Hidegvizes mosás

Ma már olyan gépet is kapni, mely hideg vízzel mos – ez azért nagyon lényeges, mert a mosás során a vízmelegítésre megy el a legtöbb energia. A modern gép akár 6 fokos vízzel is hatékonyan tisztít, így 70–80%-kal kevesebb áramot fogyaszt normál társainál. Természetesen a még tökéletesebbre csiszolt 6. érzékes technológia nélkül nem képzelhető el ilyesmi, ezért ezek a gépek tényleg nem olcsó darabok.