Mire lehet még szükségem?

A PDA-d az alapfunkciókkal is kitűnően használható, és jó szolgálatot tesz, de még többet várhatsz tőle, ha ellátod néhány extrával is.

Szoftver

A kiegészítő alkalmazások teszik igazán többé PDA-dat, mint egy felturbózott filofax. Már említettük a Documents To Go nevű programot, ami kitűnő eszköz a táblázat- és szövegkezeléshez, de itt van még a Margi Presenter To Go alkalmazása is, amivel akár PowerPoint diavetítéseket is tarthatsz zsebszámítógépedről (ehhez azért egy VGA adapterre is szükséged van). A FileMaker csak egy a sok PDA-ra írt adatbázis-szoftver közül. Akik sokat utaznak, azoknak különösen hasznos lehet egy költség- és időnyilvántartó szoftver, mint a BillQuick Palm és a BillQuick CE.

A MapQuest és társai (pl. a Destinator vagy a magyar fejlesztésű iGo) segítenek a tájékozódásban, hogy ne tudj sehol eltévedni (használhatsz akár egy bluetoothos GPS-vevőt is hozzá, sőt, manapság már elfogadható áron futnak a beépített GPS-vevőt tartalmazó PDA-k). Miután megérkeztél a kívánt helyre, gondod lehet még a helyi nyelvvel – az elektronikus szótárak (mint pl. az EasyTalk) segíthetnek ilyen helyzetben.

Bővítőkártyák

Használj bővítőkártyát, hogy megnöveld a PDA-d memóriáját vagy vezeték nélküli kapcsolatot hozhass létre.

Sokféle bővitőkártya-foglalatot találhastz a PDA-kon: az elfogadott kártya lehet CompactFlash, SDIO, MultiMediaCard, Mini SD, vagy Micro SD. A memória kártya nem csak a tárhelyedet bővíti ki, de használható biztonsági memóriaként is, hogy ne vesszenek el a RAM-adatok egy esetleges lemerüléskor. Az egyes típusok közt méretben csekély, árban annál nagyobb különbség van.

A bővítőkártyák közé tartoznak még a Wi-Fi hálózati kártyák, a Bluetooth kártyák, a digitális fényképezők, FM tunerek, stb.. Egyes PDA-k (pl. a HP iPaq hx2750) két bővítő-foglalattal is rendelkeznek, így egyszerre használhatsz memóriakártyát és hálózati kártyát is. Ha a PDA-dnak van SD foglalata, ellenőrizd, hogy a SDIO kártyákat támogatja-e – ez perifériás eszközök használatához elengedhetetlen.

Tokok

A PDA-knak általában elég sok gyűrődést kell kiállniuk használatuk során, főleg ha nagy utazók vagyunk. Valamilyen szinten a gyártók persze gondolnak a védelemre, de gyakran még a jobb készülékek is olcsó, igénytelen tokkal együtt kaphatóak. Ha megfelelő védelmet szeretnél, keressél egy fémből vagy gumiból készült tokot. Persze ha nem félted annyira készüléked épségét, egy puha, bőrből készült tok is megteszi. Ne feledd, hogy a legérzékenyebb része a PDA-nak a képernyő. Egy olcsó műanyag burkolat megvédheti a karcolódástól, például ha véletlenül egy igazi tollal macerálnánk a képernyőt.

Akkumulátorok

Az utazóknak tartalékaksit is célszerű magukkal hordaniuk – feltéve persze, hogy az akkumulátor felhasználó által cserélhető. Épp lekésted a csatlakozást a reptéren és oda kell csörögnöd mindenkinek, hogy késni fogsz: ez nem a helyzet, amikor megengedheted magadnak, hogy lemerülj. Azoknak is jól jön a plusz energia, akik rendszeresen használják a PDA-juk Wi-Fi képességeit.

Töltők

Ha nincsen kiegészítő akkumlátorod, vagy a PDA elemeit nem tudod magad cserélni, szerezz be egy útitöltőt. Legtöbb gyártó csak egy falitöltőt ad a készülékhez, de ezek olyan nagyok is lehetnek, amit már nem szivesen cipel az ember magával. Ha sokat utazol kocsival, a legjobb megoldás egy autóstöltő használata.

Fejhallgatók

Csatlakoztass kéziszámítógépedhez fejhallgatót és hallgasd vele a kedvenc zenéidet.

Ahhoz képest, hogy mi mindent nyújtanak az újabb készülékek multimédia terén, elég igénytelen füllhallgatókat sóznak a vásárlóra – ha egyátalán adnak a PDA-hoz. Jó hír azonban, hogy a legtöbb kéziszámítógép hagyományos hangfal-csatlakozóval van ellátva, így jobb fejhallgatókat is hasznáhatsz, ha nem sajnálod rá a pénz, így kihozva készülékedből a legjobb hangzást, amire az ténylegesen képes. Egyes fejhallgatókat, mint például az Etymotic ER-6 Isolatort, úgy terveztek, hogy ne engedjék át a külső zajokat, így jobban élvezheted a zenét, másoknak aktív zajszürő funkciójuk is van

Billentyűzetek

Ha sok e-mailt szeretnél küldeni a PDA-dról, vagy jegyzetelni szeretnél vele előadás közben, beépített billentyűzettel rendelkező készüléket vegyél – vagy ha mégsem ilyet vásárolsz, szerezz be készülékedhez egy külső billentyűzetet. Sok fajta közül választhatsz a minibillentyűzetektől az összehajtható modelleken keresztül az elképesztően menő kivetített virtuális billentyűzetekig.