Energiatakarékos főzőlap trendek

A tűzhely legfontosabb része a főzőlap. Többségünk mindig többet használja, mint a sütőt. Ismerjük meg hát a főzőlapok kiválasztásának fő szabályait, illetve a különféle típusok eltéréseit!

Hány főzőlapra van szükségem?

Nardi K1G 55 81 AV XN szabadon álló „maxi” tűzhely, wokhoz való középső gázrózsával.
Tűzhely vásárláskor gondoljunk arra is, hogy mennyi főzőlapot használunk egy-egy ebéd vagy vacsora elkészítéséhez. Maximum 3-at. Azonban elegendő lesz-e ez a három főzőfelület, ha nagyobb családi eseményre kell harapnivalót készíteni? Az olcsóbb modelleken lehet, hogy négy helyett csak három főzőlap, illetve gázrózsa áll a rendelkezésünkre. Tényleg érdemes-e ezen az egy főzőlapon spórolni?

Az elektromos főzőlapok új fajtái

A hagyományos gázégők és öntöttvas főzőlapok – a szaknyelv masszázs, vagy peremes főzőlapnak is nevezi ezeket – mellett két újabb technológia is hódít manapság. Mindkettő energiatakarékosabb és kényelmesebben használható az elődeiknél, de sajnos drágábbak is.

Kerámia főzőlapok

A konyha dísze lehet a kerámialapos tűzhely.
Nincsenek elkülönült főzőlapok, a tűzhely felülete egyetlen könnyen tisztítható síklapot alkot. Az erre felhasznált üvegkerámia hasznos tulajdonsága, hogy a hőt csak függőleges irányban vezeti, emiatt maradhat hűvösen a lap azon része, ami alatt nincs fűtőspirál. A kerámia főzőlapok üzemeltetése energiatakarékosabb, mint a hagyományos főzőlapoké, ráadásul elegánsak is.

Szokásos extráik a maradékhő kijelzés (fényjelzés mutatja, ha a főzőfelületek még forróak a kikapcsolásuk után), és edényfelismerő-funkcióval is rendelkeznek, azaz csak az edény alatti felületet fűtik fel. (Lehetnek ovális, illetve koncentrikus főzőfelületek, ezeknek elég csak azt a részét bekapcsolni, amit az edény ténylegesen elfoglal.)

A kerámia főzőlapok hátránya, hogy könnyebb mellé tenni az edényt a fűtött felületnek, és az üveglap is sérülékenyebb, mint a hagyományos főzőlapok felülete.

Indukciós főzőlapok

Az indukciós főzőlap nem sugároz hőt, az a ráhelyezett vas (acél) edényben keletkezik. A főzőlap tekercsei gyorsan változó mágneses teret gerjesztenek, ez hőt termelő örvényáramot indukál a mágnesezhető edények anyagában. Mivel a hő az edényben keletkezik, így kisebb a hőveszteség, ezért a hagyományos főzőlapoknál és gázrózsáknál nagyobb a hatékonysága. Akár fele annyi idő alatt lehet a vizet felforralni, mint az utóbbi kettő esetében. Ez pedig komoly energia- és idő megtakarítást jelent.

Emellett, mivel az indukciós lap felületén nem keletkezik hő, így a kifutott étel sem fog ráégni, tehát egyszerűen csak le kell törölni a főzőfelületről a szennyeződést. Hátránya azonban, hogy csak vassal lép reakcióba, így az alumínium, kerámia vagy üvegedények tartalmát nem fogja megmelegíteni. Igaz, meg sem égethetjük vele magunkat.

Az indukciós főzőlapokat sajnos többnyire csak beépíthető szettekben, illetve egy- vagy kétlapos „rezsóként” szerezhetjük be, a sütővel egybeépített önálló tűzhelyek készítői mintha megfeledkeztek volna róluk.